• Klantenbeoordeling: 9,7
Hulp nodig? Bel 035 203 1380

Goud

Jaarlijks peilwaarde van beleggingsgoud voor de belastingaangifte

Auteur: Rolf van Zanten Datum: 21 februari 2025 Update: 21 februari 2025 Leestijd: 3 min

De jaarlijkse peilwaarde van beleggingsgoud is belangrijk om te weten voor de belastingaangifte. De peilwaarde is het bedrag dat u doorgeeft aan de belasting en deze wordt vastgesteld op een peildatum: 1 januari. De actuele waarde van het beleggingsgoud wordt hierdoor niet in rekening gebracht. Wij vertellen u meer over goud en het betalen van belasting.
 

Hoe gaat de belastingdienst om met beleggingsgoud

Hoewel beleggingsgoud vrij is gesteld van btw, gaat het niet onbelast bij de belastingdienst. Beleggingsgoud valt het onder uw vermogen waardoor het in box 3 moet worden aangegeven. 
 

Goud en belasting betalen

Het rendement van uw beleggingsgoud wordt belast. De belastingdienst gebruikt hiervoor een fictief rendement waardoor u geen belasting hoeft te betalen over het werkelijke rendement van uw goud. 
 
Per jaar wordt er vanuit gegaan dat het rendement 4% bedraagt, waarover de rendementsheffing 30% is. Uitgerekend betaalt u jaarlijks een vermogensbelasting van 1,2% over uw beleggingsgoud. Deze belasting staat los van de actuele goudprijs.
 

Hoe moet goud worden opgeven bij de belastingdienst

Er is geen speciale manier om goud op te geven bij de belastingdienst. Jaarlijks kunt u belastingaangifte doen. Edelmetalen, waaronder goud, zilver en platina, worden gerekend als vermogen waardoor ze onder box 3: sparen en beleggen vallen. 
 
Het is van belang dat de waarde van het goud, en andere edelmetalen, juist wordt doorgegeven. Hiervoor neemt u de waarde die wordt gesteld op peildatum op in uw belastingaangifte. De peildatum is het eerste moment in een jaar waarover aangifte gedaan kan worden. 
 
Beleggingsgoud dat u in de loop van een bepaald jaar heeft gekocht, hoeft u pas in het volgende jaar aan de belastingdienst door te geven. Koopt u in 2024 beleggingsgoud of andere edelmetalen? Dan hoeft u daar pas in 2025 aangifte voor te doen. 
 

Goudprijs op 1 januari

De goudprijs die u doorgeeft aan de belastingdienst wordt bepaald op 1 januari. De London Bullion Market Association (LBMA) is verantwoordelijk voor het stellen van wereldwijde benchmarks. De jaarlijkse peilwaarde van goud wordt hierop gebaseerd. In de afgelopen jaren zag de peilwaarde van goud er zo uit:
 
JaarGoudprijs per kilo
2024€60.173,34
2023€54.626,69
2022€51.636,03
2021€50.853,58
2020€43.522
2019€36.177

Zilverprijs op 1 januari

Net als met goud, wordt op 1 januari de peilwaarde van beleggingszilver bepaald voor de belastingdienst. De zilverprijs is historisch gezien beweeglijker dan de goudprijs, wat ook is te zien aan onderstaande tabel:
 
JaarZilverprijs per kilo
2024€690,60
2023€721,14
2022€655,86
2021€713,41
2020€513,50
2019€434